Bayilerle bağınızı kuvvetlendirmek, motivasyonu arttırmak ve satışları yükseltmek için FMCG sektörüne özel sunduğumuz sadakat ve ödüllendirme fikirlerini kullanabilirsiniz

Rekabetin yüksek olduğu hızlı tüketim ürünlerini kapsayan FMCG sektöründeki bayileri yönetirken, bayi sadakatini arttırırken ve satış stratejilerini belirlerken bazı noktalara dikkat etmek ve önem vermek gerekiyor. İster yeni lanse edilen bir ürün, ister satış çizelgesi son zamanlarda düşüşe geçen bir ürün için markaların uygulayabileceği çeşitli yöntemler var. Bayileri, iyi satış yapabilmeleri için motive etmek ve onların bu motivasyonu hissetmesini sağlamak için kullanılabilecek belli başlı teşvik, sadakat programları ve ödüllendirmeler bulunuyor. Bayileriniz ve iş ortaklarınızla en iyi şekilde iş birliği kurabilmeniz için FMCG sektörüne özel sunduğumuz sadakat ve ödüllendirme fikirlerini kullanabilirsiniz.

Sadakat Programlarının Yeri Doldurulamayan Faydaları

Doğru yapıldığında FMCG sektöründeki bayiler için çok efektif sonuç veren taktiksel satış teşvikler, sadece ürünlerin satılmasına yardımcı olmuyor. Birçok farklı hedefe ulaştıran bayi satış teşviklerin başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Pazar koşullarına cevap vermek
  • Bayi motivasyonunu ve bağlılığı yükseltmek
  • Rakipler üzerinde hakimiyet kurmak
  • Müşteri sayısını arttırmak
  • Belirli perakendecilere satış hedefi vermek
  • Önemli ürünleri tanıtmak

Bu hedeflere, hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlayacak farklı türlerde bayi teşvik kampanyaları kullanabilirsiniz. Bunu, aynı zamanda stoklar üzerinden yılın belirli zamanlarını içeren kampanyalar ya da farklı perakendeciler için planlanan kampanyalar için de yapmak mümkün.

Belirli SKU’lar İçin Ödül Çekilişleri

Belirli SKU’ların satışlarını arttırmak istiyorsanız, bayi çalışanlarının bu ürünlere odaklanması ve satışları arttırması için onları motive edecek bir teşvik programı oluşturmanız iyi olur. Bu, deponuzdan kaydırılmasını istediğiniz eski bir stok da olabilir, satışa çıkan en son ürün de… Aynı şekilde paket halinde satmak istediğiniz ürünleri de yönlendirebilirsiniz.

Bayilerinizin ya da iş ortaklarınızın, hedeflediğiniz belirli SKU’ya ait ürünleri sattıklarında haftalık olarak bir çekilişe katılma hakkı kazanmalarını sağlayacak şekilde bir satış teşvik kampanyası çıkabilir ve bunun sonucunda bayileri ödüllendirebilirsiniz. Her satış yapıldığında bayiye, e-posta ile bildirim yaparak o hafta kazanabileceği ödülün detaylarını gönderebilir ve bu şekilde motivasyonlarını daha da yükseltebilirsiniz. Bu ödülleri bütçenize uygun şekilde belirleyebilirsiniz; hediye çeki de hafta sonu tatili de bunların arasında yer alabilir.

Farklı Bayiler İçin Farklı Kampanyalar

Bayiler arasında, dostça rekabet yaratmak her zaman iyi olduğundan onları bir araya getiren özel bir teşvik kampanyası oluşturmak etkili olabilir. Bu programlar, küçük bağımsız bayileri de alışveriş merkezlerinin içindeki büyük mağazaları da kapsayabildiğinden onları gruplayarak adil bir rekabet ortamı yaratmalısınız. Bu sayede, küçük işletmeler büyük işletmelerle değil kendi ayarlarındaki bayiler ile rekabet içine girmiş olur. Böyle bir tavır, bayi tarafında olumlu bir etki bırakacağından ve kendilerini düşündüğünüzü hissettireceğinden sadakat düzeylerini de olumlu yönde etkiler. Senelerce bu motivasyonu korumak için uzun dönem sadakat programlarından destek alabilir ve böylece devamlılığı sağlayabilirsiniz.

Tüm işletmeler, daha fazla satış yapmak, lider panosunun zirvesine ulaşmak ve ödül kazanmak için birbirleriyle rekabet edebilirler. Satış kampanyasının uzunluğuna bağlı olarak birkaç hafta ya da birkaç ay olarak süreyi belirleyebilirsiniz. FMCG bayi çalışanlarının kullanabileceği, paylaşabileceği, deneyimleyebileceği çeşitli ödüller sunmanız mümkün. Örnek verecek olursak bu ödül, personel odasına konulabilecek yüksek görüntü kalitesine sahip bir televizyon ya da grupça katılacak bir ekip deneyim günü olabilir.

Puan Bazlı Kampanyalar

Önceden belirlediğiniz ve bayileri bilgilendirdiğiniz FMCG ürünlerin satışı üzerinden puan kazanmalarına izin verebilirsiniz. Kurduğunuz online ödül puan sitesi üzerinden puan toplayan bayilerin ihtiyacı olan ürünleri almalarını sağlayarak, seçme hakkını onlara tanıyabilirsiniz. Bu özgür alan sayesinde onlara esneklik verebilir ve bayi çalışanlarının istedikleri ürüne ya da deneyime kavuşma istekleriyle daha yüksek performansla çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

Mevsimsel Kampanyalara Özel Kademeli Ödüller

FMCG şirketlerine özel bir başka bayi teşvik fikri ise yılın belirli zamanlarında ürün satışlarını ya da marka bilinirliliğini arttırmayı amaçlayan mevsimsel bir kampanya oluşturmak. Hedeflerin kararlaştırıldığı yeni yıl başlangıcında ya da tatil sezonun pik yapmasından hemen önceki yaz aylarında bu tarz teşvik ve ödüllendirme kampanyaları yapabilirsiniz. Yoğun ve zorlu dönemlerde satış görevlilerini motive etmek için farklı stok seviyeleri satıldığında kazanabilecekleri kademeli ödüller sunabilirsiniz. Satılan ürün sayısı arttıkça ayı şekilde ödül de artar. En alt sıradaki hedef için orta segmentte bir akıllı telefon verirken en tepedeki hedef için bir Avrupa tatili vermeyi düşünebilirsiniz.

Bu tarz kampanyalara yer verdiğinizde FMCG ürünlerinizin, pazarın her yerinde satılmasına yardımcı olabilir, ödüllendirme ve teşvik programlarıyla bayilerin sadakat, performans ve motivasyon düzeylerini yükseltebilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Biggclub olarak şirketiniz için bayi ödüllendirme, kampanya ve içerik yönetim programı oluşturarak bayilerin satış performansını arttırmak ve sadakatini yükseltmek için gerekli uygulamaları hayata geçirebiliriz.

Ürün, müşteri, puan ya da belirli zaman aralığı bazında kampanyalar oluşturulmasına imkan tanıyan, gerçek zamanlı kampanya yönetimi uygulaması ile ön planda olan Biggclub, bayi profilinin çıkarılmasına, bayi eğilimlerinin ölçülmesine, hedeflere ulaşılmasına yardımcı oluyor. Tek bir sayfadan kampanyalara ve içeriklere erişilmesine ve yönetilmesine imkân tanıyan yazılım, elde edilen verilerin değerlendirilmesini ve buna göre aksiyon alınmasını kolaylaştıran başlıca raporlama modülleri sunuyor.

Türkiye’nin her bir noktasındaki sadakat kulübü üyelerini bir araya getiren Biggclub, zengin ödül skalası ile global bir ödül puan uygulaması olan Biggrewards ile bağlantılı çalışıyor. Bu sayede, 25.000’in üzerinde ürünü kapsayan 850’den fazla markaya ait ödüllendirme seçeneği, hediye çeki, seyahat ve deneyimler bölümleri sunarak bayilere eşsiz bir ödüllendirme deneyimi yaşatıyor.