Sadakat Kartlarının Evrimi!

Müşterileri mağazaya dönmeye teşvik eden ve cazip teklifleriyle dikkat çeken sadakat kartları, değişen tüketici davranışlarına ve dijital dünyaya ayak uydurması gerekiyor

Müşteri sadakatini arttırmak, markanızı pazarlamak, işinize yön vermek için harika bir yöntem olan sadakat kartları, uzun bir süre boyunca revaçta olmasına ve işe yarayan bir uygulama olmasına rağmen dönemi artık sona eriyor ve yerini dijital uygulamalara bırakmaya başlıyor. Ödüllendirme programlarının; müşteri memnuniyetini ve sadakatini yükseltmede, müşterileri elde tutmada ve satışları arttırmada yardımcı olduğu kanıtlanmış bir gerçek.

Ancak, müşteri ödüllendirme programlarının önemli bir parçası olan sadakat kartlarını, insanlar artık cüzdanlarında taşımak istemiyor. Araştırmalara göre kullanılmayan kartların sayısı giderek artıyor ve etkinlikleri azalıyor. Bir zamanlar, müşterileri mağazaya dönmeye teşvik eden ve cazip teklifleriyle dikkat çeken sadakat kartlarının, değişen tüketici davranışlarına ve dijital dünyaya ayak uydurması gerekiyor.

Dijitale Geçiş…

Temassız mobil ödemelerin yükselişte olduğu bir çağda, bırakın sadakat kartlarını, cüzdanlarını bile evde bırakıp sadece akıllı telefonlarını yanlarına alarak markete, alışveriş merkezine giden potansiyel müşterilerin beklentilerini karşılamak ve sadakat programlarını ona göre evrimleştirmek gerekiyor. Sadık müşteri profilinin düşmemesi ve yükselmesi için sadakat programlarının yeni trendlerini takip etmek ve uygulamak çok önemli! Vibes’ın 2018 yılında yaptırdığı mobil tüketici raporuna göre, tüketicilerin %69’u yani üçte ikisinden fazlası sadakat kartlarının dijital olmasını istiyor ve bu sayede daha fazla kullanacaklarını söylüyor.

Tüketicilerin cep telefonlarına olan bağımlılığının artması, şirketlere, kart tabanlı sadakat programlarını yeniden icat etme fırsatı sunuyor. Dijital ortama daha fazla kaymasıyla veri toplamayı da kolaylaştıran, müşteriler hakkında iç görü oluşturan, pratik ve etkili bir kullanım alanı yaratan sadakat programları, müşterilere de sadakat kartlarını hatırlama zorunluluğu bırakmadan alışverişin ve ödüllerin keyfini çıkarma özgürlüğü tanıyor.
Müşterileri, geri gelmeleri ve tekrar satın almaları için ödüllendirmek önemli olmakla birlikte, hem müşterilerin hem şirketlerin yararı için genel bir deneyim yaratmak çok önemli. Big Data, CRM gibi verilere dayalı olarak kişiselleştirilmiş teklifler, ödüller, deneyimler sunulmalı ki müşterilere değer verdiğinizi ve önemsediğinizi gösterin.

Mobil Sadakat Programları

Biggymobil uygulamamızın dijital çözümleri ile müşteri sadakati oluşturmanıza yardımcı olabiliriz. Son kullanıcıların bir markanın ürünlerini satın alırken puan toplamasını, çeşitli avantajlar kazanmasını ve kazanılan puanları sadece satış noktasında değil aynı zamanda özel bir ödül portalı olan Biggrewards’da da harcayabilmesini sağlayan bir mobil ödüllendirme platformu olan

Biggymobil, her an her yerde erişilebilmesiyle son kullanıcıya keyifli bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Sahada alışveriş yapan kullanıcılar, mobil bir uygulama üzerinden fişlerini okuttuğunda üye iş yerlerinden puan kazanıyor.
Seçkin ve kaliteli ürün içerikleriyle karşılaşmak, zengin bir ürün grubu bulmak, farklı seyahat ve deneyim bölümleri görmek isteyen müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan ödül sitesi Biggrewards sayesinde de müşterilere özel bir deneyim yaratabilir ve kendilerini değerli hissetmelerini sağlayabilirsiniz.